لینک کوتاه برای دسترسی سریعتر
COPIED
https://ostadshoo.ir/?p=7555 COPIED

دیباگ وردپرس

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

دیباگ وردپرس

دیباگ وردپرس چیست؟ سوال اغلب کاربران از کارشناسان ما این است  که خطاهای وردپرس را به چه شکلی می‌توان فعال و یا غیر فعال نمود؟ ابتدا لازم هست که علت فعال و یا غیر فعال نمودن نمایش خطا در وردپرس را توضیح دهیم. هنگامی که شما وردپرس نصب می‌کنید یا روی وردپرس نصب شده، قصد دارید یک پلاگین نصب کنید، در صورتی که در طول عملیات نصب با مشکل مواجه شده باشید ارور نمایش داده شده برای شما واضح نخواهد بود و معمولاً ارورهای با کد ۵۰۰ دریافت خواهید نمود. ولی ارور ۵۰۰ به طور کلی شامل خطاهای بسیاری میباشد که بدون روشن بودن نمایش خطا و بررسی شرح کامل آن عملاً خطایابی و Debug ارورها غیر ممکن می‌باشد.

در بسیاری مواقع نیز به جای نمایش ارور ۵۰۰ احتمالاً شما با صفحه سفید در سایت وردپرس خود مواجه شوید یا حتی ممکن است در خود سایت قسمت کاربری مشکلی نداشته باشید ولی هنگام ورود به بخش مدیریت وردپرس صفحه سفید مشاهده کنید. در این مواقع نیز شما به راحتی با فعال‌سازی نمایش خطا در وردپرس می‌توانید خطای رخ داده را بررسی و نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

ولی بسیاری از کاربران نیز برایشان سوال می‌باشد که اصلاً نمایش خطا را چرا باید غیر فعال کنیم؟

آموزش فعال کردن نمایش خطا در وردپرس و هاست

سایت‌ها باید همیشه فایلی با نام لاگ‌های ارور داشته باشند تا خطاهایی که به دور از چشم مدیران است در آن‌جا ذخیره شود. این خطاها گاهی اوقات هشدارهایی است که مشکلی در سایت ایجاد نمی‌کند اما بررسی و رفع آن‌ها خالی از لطف نیست. این خطاها در این فایل‌ها ذخیره می‌شوند و همیشه قابل مشاهده و بررسی هستند

اما در سیستم‌های مدیریت محتوا که به دلیل استفاده از قالب و افزونه‌های متعدد خطاهای زیادی دریافت می‌کنند نیاز است تا خطا همان لحظه نمایان شود. این خطا در صفحاتی که دارای مشکل هستند به راحتی نمایان می‌شوند و می‌توان همان لحظه آن‌ها را بررسی کرد.

دیباگ وردپرس
دیباگ وردپرس

نمایش خطا در وردپرس

نمایش خطا در بسیاری مواقع به شما کمک خواهد نمود که بتوانید مشکلات و ارورهای موجود روی سایت وردپرسی خود را پیدا کنید. ولی در مواردی نیز با نمایش تمامی خطاها و هشدارها در سایت شما باعث می‌گردد که سایت شما به شکل منسجم و ثابت برای کاربر نمایش داده نشود و در تمامی صفحات و قسمت‌ها ممکن است حداقل هشدارهایی را مشاهده کنید که اهمیت چندانی برای شما ندارد و نمایش آن عملاً هیچ نفعی ندارد. ولی باعث می‌شود که سایت شما به شکل صحیحی نمایش داده نشود. البته در بسیار مواقع این خطاها و هشدارها مهم نمی‌باشند.

به عنوان مثال ممکن است که یک تابع در php به دلیل مشکلات امنیتی مسدود شده باشد و در برخی صفحات هشدار نمایش دهد که تابع x در php غیرفعال می‌باشد گاهی اوقات احتمال دارد نمایش خطاها مشکل امنیتی نیز برای سایت شما به وجود آورد. نمایش خطاها همیشه جزییات بیشتری را در اختیار هکرها یا خرابکارانی قرار می‌دهد که قصد دارند با استفاده از این جزییات به سایت شما نفوذ و خرابکاری کنند.

با استفاده از این نمایش خطاها، احتمال دارد برخی از باگ‌ها که روی سرور و توابع php نیز فعال هستند، برای هکر نمایش داده شود، که با استفاده از آن‌ها در کمترین زمان بتوانند به سایت شما نفوذ و خرابکاری کنند. پس نمایش خطا در وردپرس برای همیشه به هیچ عنوان درست نیست و فقط باید برای ایرادیابی و رفع مشکلات روی سایت‌های وردپرس به صورت موقتاً فعال و بعد از رفع مشکل آن را مجدداً فعال کنید.

برای آشنایی با خطاهای وردپرس، به مقاله « ۲۶ اشتباه رایج وردپرس » مراجعه کنید.

فعال کردن نمایش خطا برای ایرادیابی سایت های وردپرس

برای روشن کردن نمایش خطا، کافی است فایل wp-config.php را در روت اصلی سایت وردپرسی خود ویرایش کنید و به دنبال گزینه زیر باشید

define(‘WP_DEBUG’, false);

این خط معمولاً در انتهای فایل wp-config در دسترس می‌باشد. برای نمایش خطا کافی است مقدار false را به true تبدیل کنید و در خط بعدی تکه کد زیر را وارد کنید. البته وارد نمودن این کد الزامی نیست.

define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, true);

با تغییر مقادیر ذکر شده در صورتی که صفحه دارای ارور را یکبار رفرش کنید ارورهایی که روی آن رخ می‌دهد را به وضوح می‌توانید مشاهده کنید و نسبت به رفع آنها اقدام کنید.

مشاهده و بررسی فایل error_log وردپرس

در وردپرس فایلی با نام error_log وجود دارد که تمام خطاهای آن به صورت آرشیو شده در این فایل قرار می‌گیرند. این فایل به صورت پیش فرض در پوشه public_html وجود دارد. همچنین در برخی شرایط مختلف این فایل در پوشه wp-admin نیز می‌تواند باشد. استفاده از این روش در آموزش رفع خطای ۵۰۰ بسیار موثر است.

آموزش فعال کردن نمایش خطا در وردپرس

برای مشاهده جزئیات این فایل کافیست بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه View را بزنید. خطاها با درج تاریخ ایجاد خطا در ابتدای هر خط درج شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را بررسی و رفع کنید.

دیباگ وردپرس
دیباگ وردپرس

غیرفعال کردن نمایش خطا در سایت های وردپرس

در صورتی که به صورت ذکر شده در این مقاله خطاهای وردپرس خود را تنظیم نمودید که نمایش داده شود کافی است تغییرات انجام داده شده را به حالت قبل بازگردانید، تا نمایش خطا و ایرادیابی وردپرس غیرفعال گردد. با استفاده از تکه کدهای زیر می‌توانید نمایش خطا را در wp-config به صورت کامل غیرفعال کنید

ini_set(‘display_errors’,’Off’);

ini_set(‘error_reporting’, E_ALL );

define(‘WP_DEBUG’, false);

define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false);

دو خط اولی را احتمالاً در این فایل نداشته باشید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید این دو خط را در فایل wp-config سایت وردپرسی خود اضافه کنید. همچنین خط سوم و چهارم را نیز در صورتی که از قبل نماش خطا را فعال کرده باشید، احتمالاً به صورت زیر داشته باشید

define(‘WP_DEBUG’, true);

define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, true);

که لازم هست گزینه‌های ture را به flase همانند کدهای قبل تغییر دهید.

بهترین افزونه های ثبت نام کاربران
1
بهترین افزونه های ثبت نام کاربران وردپرس
بهترین افزونه های ثبت نام کاربران کدام اند؟ یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های هر وبسایت مربوط...
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس
2
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس چگونه انجام میشود؟ آیا می‌خواهید برای تغییرات پست...
خروج خودکار کاربران از وردپرس
1
خروج خودکار کاربران از وردپرس
خروج خودکار کاربران از وردپرس چگونه انجام میشود؟ بسیاری از ما عادت داریم بدون اینکه...
نقل قول های تصادفی در وردپرس
1
نمایش نقل قول های تصادفی در وردپرس
 نقل قول های تصادفی در وردپرس چگونه نمایش داده میشوند؟ نقل قول‌ها از طرف افراد...
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس
0
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس با PDF.js Viewer
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس با چه افزونه ای انجام میشود؟ آیا...
فوتر وردپرس
0
فوتر وردپرس و گزینه‌ هایی که باید به آن اضافه شوند
به فوتر وردپرس  چه امکاناتی باید افزوده شود؟ آیا نمی دانید چه چیزی را در...
1 2 3 29

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط