لینک کوتاه برای دسترسی سریعتر
COPIED
https://ostadshoo.ir/?p=8476 COPIED

مخزن Repository چیست

خواندن این مطلب

3 دقیقه

زمان میبرد!

مخزن Repository

دریاره مخزن Repository  چه میدانید؟ در صورتی که شما جدیدا با سیستم عامل لینوکس و توزیع های مختلف آن آشنا شده اید و یا فعالیت خود را آغاز کردید احتمالا کلمه repository یا Repo یا مخزن را شنیده باشید و برایتان سوال باشد که منظور از این مخزن چیست و چه کاربردی دارد؟

معنی کلمه Repository در فارسی به معنای “مخزن” میباشد. مخزن در دنیای لینوکس دارای کاربرد های بسیار زیاد میباشد. تمامی فایلها و بسته های نرم افزاری که برای نصب و یا آپدیت مورد استفاده قرار میگیرد در مخازن تعریف شده لینوکس ذخیره میگردند تا کاربران قادر به استفاده از آنها باشند.

الگوی repository یک استراتژی برای جداسازی دسترسی به داده است. درواقع دسترسی به داده برای کدهای برنامه که با ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها سر و کار دارند، ایجاد شده است.

احتمال دارد از SQL Server برای ذخیره‌سازی مجموعه‌ای از آیتم‌های لیست TO-DO در یک جدول استفاده کنید.به این ترتیب باید کدی بنویسید که به نحوی با SQL Server ارتباط برقرار کند، مثلا با استفاده از Entity Framework، Dapper یا با برخی کتابخانه‌های پیش ساخته NET.

مخزن Repository
مخزن Repository

چه نیازی به ایجاد Repository وجود دارد

توزیع های مختلف لینوکس repository مخصوص خود را دارند و همچنین نرم افزارها نیز در لول های مختلف دارای مخزن های متفاوتی میباشند تا همیشه نرم افزار های پایدار در مخازن خاص در دسترس کاربران برای آپدیت و یا نصب قرار داشته باشد.

مخازان میتواند برای یک نرم افزار اختصاصی باشند و یا برای یک سیستم عامل و با توجه به نوع آنها امکاناتی نیز جهت مدیریت ، جستجو ، آپدیت بسته های نرم افزاری موجود در مخازن وجود دارد که شما هنگام نصب و یا جستجوی برای نصب و یا آپدیت بسته های نرم افزاری به آنها نیاز دارید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی کنترل پنل‌های هاست لینوکس

مفهوم مخازن لینوکس به زبان ساده

بصورت ساده اگر بخواهیم مخازن لینوکس را مطرح کنیم، Repo یا مخزن، مکانی هست که نرم افزارها یا سیستم عامل ها جهت نصب و یا بروز رسانی مستقیما به آنها متصل و موارد مورد نیاز را دانلود و نصب میکنند.

همانطوری که گفته شده مخازن میتواند برای یک نرم افزار و یا توزیع یک سیستم عامل باشد، به عنوان مثال مخزن CPAN برای زبان برنامه نویسی Phyton ، پرل و موارد مربوط بدان میباشد که با استفاده از دستور yum install perl-CPAN میتوانید روی سرور های Centos و هم خانواده آنها نصب کنید. یکی از مخازن مهم لینوکس برای خود سیستم عامل را میتوان EPEL (Extra Packages for Enterprise Linux) نامید که توسط فدورا ارائه داده شده است و شامل بسته های نرم افزاری برای توزیع های RHEL, Centos بسیار کاربردی میباشد و همچنین نصب آن بسیار ساده میباشد و با استفاده از دستور yum install epel-release میتوانید روی سرور های خانواده Centos و Redhat نصب کنید.

  1. تصمیم گیری سریع (Fast Track Decision Making)
  2. دیباگ و تست (Debugging and Testing)
  3. کنترل و مقایسه ورژن (Version Control and Comparison)

دلایل عدم نصب بسته در لینوکس

هنگامی که شما در سیستم های لینوکسی قادر به نصب بسته ای نمیباشید، یا امکان آپدیت ندارید میتواند مشکل مربوط به نصب نبودن Repository نرم افزار مدنظر باشد و یا قادر به اتصال به مخزن نباشید، بنابراین بایستی بررسی کنید در صورتی که مخزن مورد نیاز برای نصب نرم افزار روی سرورتان نصب شده باشد احتمالا امکان دسترسی به سرور مخزن را ندارید. به عنوان مثال قصد نصب یا آپدیت یک پکیج با دستور yum در centos را داشته باشید، احتمالا ارور دریافت کنید که بسته مدنظر پیدا نشد.

در این مواقع احتمالا مخزن مورد نیاز برای بسته ای که قصد نصب دارید را روی سرورتان نصب ننموده اید. احتمالا برخی مواقع نیز با همان دستور مثلا قصد آپدیت دارید ولی ارور اتصال به مخزن را دریافت میکنید که در این مواقع کاری از شما ساخته نیست و فقط بایستی چک کنید که زیر ساخت و شبکه سرور در اتصال به مخزن دارای مشکل نباشد و یا در فایروال سرور خود رول نا مناسب نداشته باشید.

بهترین افزونه های ثبت نام کاربران
0
بهترین افزونه های ثبت نام کاربران وردپرس
بهترین افزونه های ثبت نام کاربران کدام اند؟ یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های هر وبسایت مربوط...
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس
0
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس چگونه انجام میشود؟ آیا می‌خواهید برای تغییرات پست...
خروج خودکار کاربران از وردپرس
0
خروج خودکار کاربران از وردپرس
خروج خودکار کاربران از وردپرس چگونه انجام میشود؟ بسیاری از ما عادت داریم بدون اینکه...
نقل قول های تصادفی در وردپرس
0
نمایش نقل قول های تصادفی در وردپرس
 نقل قول های تصادفی در وردپرس چگونه نمایش داده میشوند؟ نقل قول‌ها از طرف افراد...
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس
0
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس با PDF.js Viewer
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس با چه افزونه ای انجام میشود؟ آیا...
فوتر وردپرس
0
فوتر وردپرس و گزینه‌ هایی که باید به آن اضافه شوند
به فوتر وردپرس  چه امکاناتی باید افزوده شود؟ آیا نمی دانید چه چیزی را در...
1 2 3 29

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط