لینک کوتاه برای دسترسی سریعتر
COPIED
https://ostadshoo.ir/?p=8190 COPIED

وبینار یا وب کنفرانس چیست

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

وبینار

سیستم مدیریت وب کنفرانس یا همان وبینار در ابعاد مختلف امکان انجام جلسات، آموزش ها، ارتباطات و … را با ناچیز ترین امکانات و تنها با استفاده از یک دستگاه هوشمند نظیر کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، موبایل و … و همچنین با دسترسی  به اینترنت مهیا می کند. پیشرفت امکانات سمعی بصری و تکنولوژی اینترنت در زمینه های متفاوت لزوم ایجاد بستری جهت ایجاد ارتباط مطمئن و در عین حال راحت و قابل دسترس از همه دستگاه های هوشمند را به صورت سمعی و بصری ایجاب کرده است تا دانشجویان، دانش پژوهان، اساتید، پزشکان و … به آسانی و بدون توجه به موقعیت و فواصل جغرافیایی به تبادل دیتاها به شکل صوتی و تصویری بپردازند.

وبینار
وبینار

تفاوت وبینار با وب کنفرانس در چیست؟

مهمترین تفاوت وبینارها و وب کنفرانس ها در مقیاس آن دو است. فناوری وبینار برای برگزاری جلسات گروهی بزرگ و رویدادهای با مخاطبان قوی مناسب تر است. به این ترتیب که، آن ها ساختاریافته تر هستند و برای رسیدن به شرکت کنندگان، مستلزم بکارگیری از برنامه ریزی جانبی، نقشه چینی و روش های اضافی دیگری هستند. وب کنفرانس ها برای جلسات خودمانی طراحی شده است، می تواند بسیار تعاملی تر باشد و به شما امکان مکالمه و همکاری دو طرفه را خواهد داد.

ابزارهای وبینار اغلب موثرترین راه برای ارائه محتوای هدفمند و مرتبط هستند که محصولات و خدمات را به مشتریان و مشتریان بالقوه ارائه می دهند. در مقابل، وب کنفرانس ها برای دموهای شخصی یا جلسات فروش با یک مشتری مناسب تر است. وب کنفرانس ها اغلب بهترین گزینه برای آموزش گروه های کوچک و برگزاری جلسات طوفان فکری است. ابزارهای وبینار جلسات بزرگ شرکت ها را تسهیل می کند و گزینه های برندسازی سفارشی ای را به منظور تسهیل جلسات پیچیده معرفی محصولات به سرمایه گذاران بالقوه ارائه می دهد. جلسات با مشتریان یا ذینفعان باارزش، اغلب مستلزم بهره مندی از ماهیت مشارکتی بیشتری از بسترهای وب کنفرانس هستند.

پیشنهاد مطالعه: FTP چیست و چه کاربردی دارد

وب کنفرانس چگونه کار می کند؟

پس از انتخاب راه حلی که تمام موارد مناسب برای نیازهای شرکت شما را در‌بر‌میگیرد، مطمئن شوید که پایه و اساس مناسبی برای فناوری دارید. فن‌آوری‌های کنفرانس مدرن به یک زیرساخت ارتباطی یکپارچه قوی، قابل اعتماد و بسیار ایمن برای راه‌حل‌ها و خدمات وب کنفرانس نیاز دارند.

سرعت اینترنت مناسب برای یک وبینار چه میزانی است؟

سرعت اینترنت در وبینارها اغلب به سرعت آپلود وابسته است و سرعت دانلود در آن ها چندان پراهمیت نیست. همچنین بسته به نوع و کیفیت وبکم مورد استفاده، به سرعت بالاتری جهت انتقال همزمان صدا و تصویر نیاز است. اغلب میانگین سرعت ۱ الی ۵ مگابیت بر ثانیه برای اعضا می تواند یک وبینار را بدون مشکل اجرا نماید.

علاوه بر سرعت، ثبات و عدم قطعی اینترنت نیز اهمیت بالایی در برگزاری بدون مشکل وبینارها دارد. همچنین جدای از سرعت و ثبات اینترنت اعضا، قدرت سرور مبدا و سرعت و ثبات اینترنتی که آن سرور به آن متصل شده نیز کیفیت وبینار مذکور را تحت تاثیر قرار می دهد.

وبینار
وبینار

مزیت های سیستم وب کنفرانس web conference

در حقیقت وب کنفرانس، نرم افزاریست بدون احتیاج به سخت افزارهای زیاد که فقط از طریق یک سرور اصلی میتواند امکانات زیر را ارائه دهد:

 • مدیریت کنفرانس ها بر روی بستر اینترنت و یا شبکه داخلی
 • آموزش آنلاین با امکان استفاده از تمامی امکانات یک کلاس همانند وجود تخته سیاه جهت ارائه درس، امکان طرح نمودن سوال توسط دانشجو، امکان ارائه فایل های پرزنتی نظیر ویدئو، پاورپوینت، پی دی اف و … امکان گفتگوی عمومی و خصوصی همانند کلاس و …
 • برگزاری جلسات آموزشی برای آموزش سرویس های ارائه شده تمامی شرکتهای خدماتی و …
 • برگزاری جلسات، وبینار و کنفرانس‌های تجاری جهت ارائه محصول و یا برگزاری جلسات هولدینگ ها بدون در نظر گفتن بعد مسافت
 • ارائه و مدیریت کلاس مجازی تحت وب (آموزش مجازی)
 • برگزاری جلسات آموزشی
 • عدم محدودیت جغرافیایی برای شرکت در جلسه ها
 • عدم نیاز به نصب نرم افزارهای خاص
 • عدم نیاز به تجهیزات سخت افزاری خاص و گران قیمت برخلاف نرم افزار ویدیو کنفرانس
 • استفاده از قابلیت های آموزشی در جهت برگزاری کلاس آموزشی
 • ضبط جلسه های برگزار شده و استفاده مجدد از محتوای آنها
 • امکان برگزاری نظر سنجی در جلسه زنده
 • امکان اتصال به کامپیوتر سرویس گیرنده جهت انجام امور پشتیبانی (remote access)
 • به اشتراگ گذاری فایل ها در جلسه ها

در مجموع یک وبینار، حالت پیچیده تر وب کنفرانس های عادی است که به منابع بیشتری برای برگزار شدن نیازمند است. اغلب نرم افزارهای رایگان وبینار علی الخصوص آنهایی که بر فضای ابری عرضه کننده برقرار هستند و همچنین نرم افزارهای متن باز نصبی بر روی سرورهای داخلی، با افزایش شرکت کنندگان به مشکلات اساسی بر خواهند خورد. لذا در صورت نیاز به برگزاری یک وبینار با تعداد بالای اعضا و تعداد بالای وبکم روشن هم زمان، بهتر است یک نرم افزار متن بسته مناسب را بر روی یک سرور داخلی قدرتمند نصب نموده و وبینارمان را بر روی آن برگزار نماییم.

بهترین افزونه های ثبت نام کاربران
1
بهترین افزونه های ثبت نام کاربران وردپرس
بهترین افزونه های ثبت نام کاربران کدام اند؟ یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های هر وبسایت مربوط...
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس
2
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس چگونه انجام میشود؟ آیا می‌خواهید برای تغییرات پست...
خروج خودکار کاربران از وردپرس
1
خروج خودکار کاربران از وردپرس
خروج خودکار کاربران از وردپرس چگونه انجام میشود؟ بسیاری از ما عادت داریم بدون اینکه...
نقل قول های تصادفی در وردپرس
1
نمایش نقل قول های تصادفی در وردپرس
 نقل قول های تصادفی در وردپرس چگونه نمایش داده میشوند؟ نقل قول‌ها از طرف افراد...
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس
0
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس با PDF.js Viewer
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس با چه افزونه ای انجام میشود؟ آیا...
فوتر وردپرس
0
فوتر وردپرس و گزینه‌ هایی که باید به آن اضافه شوند
به فوتر وردپرس  چه امکاناتی باید افزوده شود؟ آیا نمی دانید چه چیزی را در...
1 2 3 29

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط