لینک کوتاه برای دسترسی سریعتر
COPIED
https://ostadshoo.ir/?p=7695 COPIED

۱۵ نکته درباره انتخاب بهترین نام دامنه سایت

خواندن این مطلب

9 دقیقه

زمان میبرد!

انتخاب بهترین نام دامنه سایت

انتخاب نام دامنه مناسب برای هر وب سایت برای رسیدن به موفقیت، حیاتی است. اگر برای سایت خود نام دامنه  درست انتخاب نکنید، بعدها عوض کردن آن بدون آسیب دیدن به برند و لطمه به زدن به سئو سایت کاری بسیار دشوار خواهد بود. به همین دلیل انتخاب بهترین نام دامنه در همان ابتدای کار امری بسیار مهم به شمار می­رود. در آغاز کار، یافتن یک نام تجاری جذاب با نام دامنه مناسب، می­تواند پروسه سختی باشد. در این مقاله ما تمامی ابزارها و نکات مورد نیاز برای رسیدن به بهترین ایده های برای انتخاب نام دامنه مناسب را در اختیار شما قرار خواهیم داد. سعی کنید بهترین نام دامنه سایت را انتخاب کنید و با خرید هاست مناسب کسب و کار خود را آغاز کنید.

چگونه بهترین نام دامنه را انتخاب کنیم

در گذشته، حفظ کردن نام دامنه مورد نظر سخت بود به طوری که محبوب‌ترین و رایج‌ترین پسوندها com. و  org. و دیگر نام‌های دامنه سطح بالا بود؛ اما بسیاری از گزینه‌های بیشتر دیگری از لحاظ پسوند نام دامنه از جمله io، .net، .guru، .mob، .photo، .buzz و غیره وجود دارد. بسته به نوع کسب و کاری که دارید، می‌توانید نام دامنه‌ای انتخاب کنید که برای کسب و کار شما بهتر کار می‌کند.

با این حال قبل از اینکه هر اقدامی انجام دهید، باید نامی را که توسط آن می‌خواهید در دنیای آنلاین شناخته شوید را بررسی کنید. هنگامی که نام‌های دامنه را برای یک شرکت انتخاب کردید، باید برند خود را در ذهن داشته باشید. نام شما باید تشابهاتی با نام برند شما داشته باشد اما به صورت یک نام هوشمند و به یاد ماندنی ایجاد شود، به عنوان مثال اگر نام شرکت شما Royaler Info Ltd باشد می‌توانید نام‌هایی مانند Royaler.com، RoyalerTech.com یا Royalerinfo.com (البته در صورت دردسترس بودن) انتخاب کنید. در ادامه به مراحلی اشاره می‌کنیم که کمک می‌کند تا بهترین نام دامنه را انتخاب کنید.

برای آسان تر کردن این پروسه انتخاب نام دامنه، ما یک چارچوب ۱۵ مرحله ای داریم که می­توانید با استفاده از این نکات بهترین دامنه را برای وبسایت خود انتخاب نمایید.

 1. حتما از پسوند com. استفاده کنید.
 2. سعی کنید از کلمات کلیدی در نامه دامنه خود استفاده کنید
 3. نام دامنه خود را کوتاه انتخاب کنید.
 4. به تلفظ و هجی آسان آن توجه کنید
 5. به منحصر به فرد بودن و قابلیت برندسازی آن دقت نمایید.
 6. از استفاده خط تیره در نام دامنه اجتناب کنید.
 7. از حروف دوتایی پرهیز نمایید.
 8. برای گسترش برند خود فضا باقی بگذارید.
 9. درباره ی نام دامنه خود تحقیق نمایید.
 10. از ابزار تولید نام دامنه برای گرفتن ایده های زیرکانه کمک بگیرید.
 11. به سرعت وارد عمل شوید؛ پیش از آن که شخص دیگری آن را تصاحب نماید
 12. بهترین مکان برای ثبت نام دامنه را انتخاب کنید.
 13. بهترین هاستینگ را برای میزبانی سایت خود انتخاب کنید.
 14. از بهترین ثبت کنندگان دامنه جهت ثبت استفاده کنید.
 15. تایپ کردن (نوشتن) و تلفظ نام دامنه آسان باشد
انتخاب بهترین نام دامنه سایت
انتخاب بهترین نام دامنه سایت

تایپ آسان نام دامنه

یافتن نام دامنه‌ای که نوشتن آن آسان باشد برای موفقیت آنلاین بسیار مهم است. در صورتی که از اصطلاح عامیانه (مثلا از u به جای you) و یا از کلماتی با املای متعدد (express در برابر xpress) استفاده کنید می‌تواند یافتن سایت را برای مشتریانتان مشکل کند. در صورتی که سایت شما به زبان انگلیسی نوشته شده است، مطمئن شوید دامنه دارای کارکترهای اسپانیایی یا عربی نیست. همچنین مراقب کلمات هم آوا (homophone) باشید (یعنی کلماتی که دارای تلفظ مشابه اما معنا یا املای متفاوتی دارند)، به این دلیل که برای بازدیدکنندگان وبسایت منجر به تایپ کردن اشتباه می‌شود. بنابراین باید تلفظ کردن و املای آن برای هر شونده‌ای آسان باشد.

در جستجوی نام دامنه ی خود از کلمات کلیدی استفاده نمایید

کلیدواژه‌ها نقش مهمی در یک دامنه ایفا می کنند. با استفاده از کلیدواژه ها در نام دامنه ی خود، وب سایت خود را به موتورهای جستجو بهتر معرفی می کنید. در کنار محتوای باکیفیت و تجربه ی کاربری خوب، کلمات کلیدی به شما کمک خواهند کرد که رتبه ی بالاتری در نتایج گوگل کسب کنید.

پیدا کردن دامنه ای با کلیدواژه های موردنظرتان که ثبت هم نشده باشد بسیار دشوار خواهد بود، بنابراین باید خلاق باشید و کلمات کلیدی را با سایر کلمات ترکیب کنید تا دامنه ی شما توجه مخاطبین را جلب کند.

نام دامنه ی خود را کوتاه انتخاب کنید

با آن که کلیدواژه‌ها مهم هستند، توجه کنید که نام دامنه را طولانی انتخاب نکنید. بهتر است که دامنه ای با آدرس کوتاه و به یاد ماندنی تر برگزینید.

توصیه می کنیم که آدرس را زیر ۱۵ کاراکتر نگه دارید. دامنه هایی با آدرس های بلندتر برای به خاطر سپرده شدن توسط کاربران مناسب نیستند.

لازم به ذکر است که در آدرس‌های بلندتر احتمال اشتباه تایپی کاربران بالا میرود که این موضوع باعث کاهش و از دست رفتن ترافیک سایت شما خواهد شد. به همین دلیل کوتاه نگاه داشتن آدرس دامنه کار بسیار مهم است.

به تلفظ و هجی آسان آن توجه داشته باشید

باید قادر باشید آدرس دامنه ی خود را، چه از طریق گفتار و چه از طریق نوشتار، به آسانی با دیگران به اشتراک بگذارید. خیلی وقت‌ها امکان دارد شما بخواهید به صورت حضوری و کلامی آدرس سایت خود را معرفی کنید یا کاربران شما قصد این کار را داشته باشند که در این صورت اگر تلفظ صحیح دامنه سایت شما نداشته باشد، شدیداً به مشکل برخواهید خورد.

انتخاب بهترین نام دامنه سایت
انتخاب بهترین نام دامنه سایت

 قابلیت برند شدن داشته باشد

نام دامنه سایت شما باید منحصر به فرد باشد و نیز به خوبی در ذهن بماند. هوشمندانه است که سایت‌های دیگر را در گوشه و کنار بررسی کنید و ببینید که چه نام‌های دومینی انتخاب کرده‌اند. شما نمی‌خواهید به طور تصادفی از یک نام تجاری گذاشته شده استفاده کنید و یا متهم به کپی کردن نام‌های دیگر شوید. می‌توانید یک نام دامنه‌ای انتخاب کنید که قابلیت برند شدن یا brandable بیشتری داشته باشد. دامنه brandable منحصر به فرد، جذاب و به یاد ماندنی است.

به عنوان مثال Amazon.com بسیار قابلیت برند شدگی بیشتری نسبت به BuyBooksOnline.com دارد. مثال‌های دیگر مانند نام دامنه گوگل و یاهو است که معنای خاصی نمی‌دهند و دارای کلمه کلیدی نیستند اما همگی برند شرکت‌های خودشان هستند. بنابراین انتخاب نام دامنه اصولی و مناسب که برند کسب و کار شود، بهترین و هوشمندانه‌ترین انتخاب است.

در نام دامنه از خط فاصله‌ها اجتناب شود

هرگز نام دامنه‌ای با خط فاصله ایجاد نکنید. خط فاصله‌ها می‌توانند علامتی از اسپم دامنه باشند که نمی‌خواهید با آن در ارتباط باشید. به این دلیل که اسپمرها برای انتخاب نام دامنه خود به دلیل محدودیت و اغلب به دلیل ثبت شدن دامنه مورد نظرشان در قبل، آن دامنه را با اضافه کردن خط فاصله ثبت می‌کنند. بنابراین گوگل روی این نوع دامنه‌ها حساسیت دارد و استفاده از خط فاصله در دامنه جزو نقطه ضعف به حساب می‌آید. لازم به ذکر است که گوگل کل دامنه‌های دارای خط فاصله را جزو اسپمر نمی‌شناسد و این دامنه‌ها می‌توانند مشغول به فعالیت باشند. همچنین دامنه‌های دارای خط فاصله مستعد نوشتن به طور غلط هستند و ممکن است هجی کردن آن برای کاربر آزار دهنده باشد.

به منحصر به فرد بودن و قابلیت برندسازی آن دقت کنید

برای آن که در یاد مخاطبین خود بمانید، آدرس دامنه ی شما باید منحصر به فرد باشد. می توانید داخل سایت‌ها و وبلاگ‌ها تحقیق کنید ببینید معمولاً از چه اسامی استفاده می کنند، یا چه پیشنهاداتی دارند، این کار بسیار هوشمندانه است.

همچنین می توانید نام دامنه ای را برگزینید که قابلیت برندسازی بیشتری داشته باشد. دامنه هایی با این ویژگی منحصر به فرد، به یاد ماندنی و گیرا هستند. مثلا amazon.com قابلیت برندسازی بیشتری نسبت به BuyBooksOnline.com  دارد.

از استفاده خط تیره در نام دامنه اجتناب کنید.

هیچ وقت دامنه خود را با خط تیره ثبت نکنید. خط تیره نشانه اسپم بودن سایت است، که به گونه ای قصد دارد شباهت مانند سایت دیگری پیدا کند. همچنین دامنه های دارای خط تیره مستعد اشتباهات تایپی بیشتری هستند. اگر به خاطر این که دامنه ی موردنظر شما قبلا ثبت شده است از خط تیره استفاده کنید، در صورت بروز اشتباه تایپی، به احتمال زیاد مخاطبین شما از وب سایت رقیب شما سر در خواهند آورد.

از حروف دوتایی پرهیز نمایید

به علت افزایش احتمال بروز اشتباه تایپی، اجتناب از دامنه هایی با حروف دوتایی فکر خوبی به نظر نمی آید. برای نمونه، دامنه ای مانند Presssetup.com بیشتر مستعد اشتباه تایپی و در نتیجه ی آن، کاهش ترافیک وب سایت خواهد بود.

پرهیز از کلمات دوتایی همچنین دامنه ی شما را تبدیل به دامنه ای راحت تر برای تایپ کردن و برندسازی می کند.

برای گسترش آن فضا باقی بگذارید

انتخاب آدرسی که به کسب و کار یا صنعت شما مربوط باشد از این جهت که به کاربران پیش زمینه ای درباره ی موضوع وب سایت شما می دهد هوشمندانه است اما در عین حال نباید انتخاب های بلندمدت خود را محدود کنید.

برای مثال، یک گل فروش در ابتدا ممکن است دامنه ای مانند orchidblog.com را انتخاب کند اما ممکن است روزی تصمیم به نوشتن درباره‌ی گل هایی به جز ارکیده در وب سایت خود بگیرد. در این صورت نامی که برای دامنه برگزیده است مانع جذب شدن خواننده های مشتاق درباره ی سایر گل ها به وب سایت او خواهد شد.

انتقال درست وب سایت به یک دامنه ی دیگر پروسه ای سخت و طاقت فرساست و اگر درست انجام نپذیرد، ممکن است به قیمت از دست دادن رتبه ی وب سایت شما در گوگل تمام شود. به همین دلیل مهم است که از ابتدا آدرسی انعطاف پذیر انتخاب کنید.

پسوند مناسب برای نام دامنه را انتخاب کنید

تعداد زیادی از پسوندهای نام دامنه جدید امروزه وجود دارد، پسوندهایی مانند .com، .net، .org تا پسوندهایی مانند .pizza، photography. و حتی blog. در حالیکه می‌تواند انتخاب پسوندهای جدید وسوسه‌انگیز باشد اما پیشنهاد می‌شود دامنه com. را انتخاب کنید به این دلیل که هنوز هم از پسوندهای معتبر و ریشه دار است و معمولا تمام افرادی که قصد ساخت برندی را دارند سعی می‌کنند آن را ثبت کنند. پسوندهای جدیدتر مانند .ninija یا .photograpy می‌توانند غیر قابل اعتماد باشند.

دامنه‌های دات کام همچنین بیشتر در ذهن می‌مانند. بسیاری از کاربران به خصوص آنهایی که به خوبی مهارت یا آگاهی در استفاده از تکنولوژی را ندارند به طور اتوماتیک com. را در پایان هر دامنه بدون فکر کردن می‌نویسند، بنابراین اگر غیر از com. باشد با ارور صفحه مواجه می‌شوند. همچنین بیشتر صفحه کلید گوشی‌های هوشمند به طور اتوماتیک دارای یک دکمه com. می‌باشد.

در حالت استثنا، در صورتی که پسوند نام دامنه شما توسط شخصی خارج از ایران ثبت شده بود و برنامه ای برای تبلیغات در گوگل ندارید، می توانید صرفا دامنه ir را ثبت نمایید، در غیر اینصورت معمولا پیشنهاد می شود که هر دو دامنه را ثبت کنید و دامنه com. را به عنوان دامنه اصلی خود انتخاب نمایید.

انتخاب بهترین نام دامنه سایت
انتخاب بهترین نام دامنه سایت

انتخاب نام دامنه مرتبط با کسب و کارتان باشد

به طور کلی انتخاب نام دامنه‌ای هوشمندانه است که مرتبط با کسب و کار شما باشد به این دلیل که کاربران متوجه می‌شوند سایت در مورد چیست. اما نباید گزینه‌های خود را بیش از حد محدود کنید، برای مثال یک گلفروش ممکن است نام دامنه‌ای مانند orchidblog.com را انتخاب کند، اما بعد از آن بخواهد سایت خود را در مورد گل‌های دیگر در کنار گل ارکیده شروع کند.

در اینصورت ممکن است نام دامنه باعث جذب نشدن خوانندگانی شود که علاقه به گل های دیگر دارند. انتقال درست سایت وردپرس شما به یک دامنه جدید می‌تواند یک فرایند خسته کننده باشد و در صورت انجام دادن ناصحیح می‌تواند باعث از دست دادن رتبه‌بندی‌های جستجو و ترافیک شود. بنابراین خیلی مهم است این نکات را در ذهن داشته باشید تا بتوانید بهترین نام دامنه را برای وبسایت خود انتخاب کنید.

با توجه به مطالب بالا، نام دامنه تأثیر قابل توجهی بر روی موفقیت و پتانسیل وبسایت خواهد گذاشت. بنابراین مطمئن شوید که در هنگام انتخاب آن بررسی‌های دقیق را انجام داده‌اید و نکات ذکر شده را برای کمک به بهترین انتخاب نام دامنه به کار برده‌اید.

برای دریافت هرگونه مشاوره در زمینه طراحی سایت یا انتخاب دامنه با کارشناسان ما در شرکت چکاوک شهر در ارتباط باشید.

بهترین افزونه های ثبت نام کاربران
0
بهترین افزونه های ثبت نام کاربران وردپرس
بهترین افزونه های ثبت نام کاربران کدام اند؟ یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های هر وبسایت مربوط...
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس
0
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس
دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس چگونه انجام میشود؟ آیا می‌خواهید برای تغییرات پست...
خروج خودکار کاربران از وردپرس
0
خروج خودکار کاربران از وردپرس
خروج خودکار کاربران از وردپرس چگونه انجام میشود؟ بسیاری از ما عادت داریم بدون اینکه...
نقل قول های تصادفی در وردپرس
0
نمایش نقل قول های تصادفی در وردپرس
 نقل قول های تصادفی در وردپرس چگونه نمایش داده میشوند؟ نقل قول‌ها از طرف افراد...
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس
0
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس با PDF.js Viewer
نمایش نسخه پی دی اف مطالب در وردپرس با چه افزونه ای انجام میشود؟ آیا...
فوتر وردپرس
0
فوتر وردپرس و گزینه‌ هایی که باید به آن اضافه شوند
به فوتر وردپرس  چه امکاناتی باید افزوده شود؟ آیا نمی دانید چه چیزی را در...
1 2 3 29

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط